Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hárání

22. 3. 2007
Hárání
Feny hárají přibližně jednou za šest měsíců, některé dokonce jen jednou v roce. Hárání trvá asi tři týdny, během nichž se fena chová neklidně a je přítulnější než jindy.

Pohlavní ciklus probíhá ve 4 fázích:
Proestrus - trvá asi 10 dní . V počáteční fází pohlavní ústrojí- vulva opuchne a asi po třech až pěti dnech se dostaví načervenalý výtok. Den kdy se výtok dostaví, byste si měli zaznamenat a od něj pak počítat dobu, kdy se fena může stát březí. V tomto období již fena psy vábí, není však ještě dostatečně připravena ke krytí.

Estrus neboli háraní. Pohlavní ústrojí poněkud splaskne, výtok je světlejší, spíše vodový. Fena dává najevo připravenost k páření tím, že stáčí ocas ke straně, když ji drbáte. Tato fáze trvá několik dní. Kdy nastane ten nejvhodnější okamžik ke krytí vám pomůže určit veterinář na základě rozboru poševního výtěru. Je vhodné odebrat feně krev na vyšetření progesteronu, protože toto vyšetření je přesnější. Z pravidla platí, že nejvhodnější den k páření je 10.-16. den od počátku barvení. Fenu doveďte k samci pokud možno 11. den a nechte ji pokrýt pro jistotu ještě 13. den.Šance na oplodnění je pak větší.

Mateastrus následuje po říjí. Vulva se zmenší, výtok ustane, jen děloho ještě není zcela v normálu. Fena se zklidní a pokusům o páření ze strany samců se brání.

Anestrus je klidové období mezi říjemi.

Suché hárání.
Při suchém háraní je vypočítávání nejvhodnějšího termínu pro krytí poněkud obtížnější. Fena nemá výtok, ale psa může přijmout. V takovém případě byste měli majitele psa požádat , aby nechal fenu u sebe a umožnil opakované krytí. K určení nejvhodnějšího termínu nám zde opět pomůže určit zvěrolékař.

První háraní
U mladé feny se dostaví první hárání mezi šestým až osmým měsícem života. Při prvním hárání nesmí dojít k pokrytí. Doba prvního pokrytí se může podle jednotlivých klubových řádu lišit , nejčastěji jde však o dobu 18ti měsíců věku feny.

Teprve tehdy je fena dostatečně vyspělá a vyvinutá. Vaše fen by také neměla mít svá první štěňata v příliš vysokém věku. Horní hranice pro vrh štěňat je stáří tři a půl roku až čtyři roky.

Obrazek
Coco v háracích kalhotkach.