Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o chrup, tlapky a čištění zadečku

14. 3. 2007

Péče o chrup

Na počátku výměny zubů asi do 5. měsíce života byste měli pravidelně kontrolovat vašemu yorkšírkovi chrup. U yorků , jako u mnoha dalších malých psích plemen, rostou často druhé zuby, aniž by vypadly ty mléčné. Zuby pak stojí vedle sebe nebo za sebou. Zvěrolékař by je měl včas vytrhnout. Další zvláštností u malých plemen je ,že dost trpí na zubní kámen. Chcete-li se vyhnout tvorbě zubního kamene, měli byste psovi přibližně jednou týdně čistit zuby. Na čištění zvykněte vašeho miláčka, když je malý.
Jak postupovat při čištění zubů:

Obrazek

Nadzvěhněte psovi pysky a čistěte zuby měkkým kouskem látky - gázy a zubní pastou pro pejsky, kterou dostanete koupit u veterináře nebo ve zverimexu. Při čištění nezapomínejte na dásně. Čistíte-li zuby dospělému yorkovi, který má tvrdší zuby použijte zubní kartáček pro pejsky a zubní pastu. Existuje i enzymatická zubní pasta, která se nanese pejskovi na zuby a vše udělá za vás.

Pokud se u Vašeho miláčka objeví zubní kámen, je potřeba jej odstranit. Vzniklý zubní kámen již nemá smysl ošetřovat čištěním zubním kartáčkem a enzymatickou pastou

Obrazek

Příliš silný nános zubního kamene může pod narkózou odstranit zvěrolékař pomocí ultrazvuku. Pokud se zubní kámen neodstraňuje, může u psů docházet k zánětu dásní. Tím také může yorky přijít v poměrně v nízkém věku o zuby.

Psi mají od přírody snížený práh bolestivosti zubů, takže i při velmi silném zubním kameni, zánětu dásní a paradentóze jsou schopni normálně přijímat potravu, aniž by si majitel něčeho povšiml. Proto by kontrola zubů a dutiny ústní měla být prováděna pravidelně nejméně jednou ročně, což běžně veterináři dělají při prohlídce před vakcinací. U pacientů, kteří trpí problémy v dutině ústní je vhodné na kontroly docházet častěji.
 

Prevence proti vzniků zubního kamene:

Po vyčištění zubního kamene je vhodné dásně dle stavu přeléčit vhodnými léky a zuby ošetřovat pravidelně 2x týdně čištěním zubním kartáčkem specielně navrženým pro zvířata a enzymatickou zubní pastou, která oddaluje další usazování zubního kamene. Jako další preventivní opatření je možné zvolit ke krmení takový typ granulí, které jsou specielně vyvinuté pro prevenci vzniku zubního kamene. Existuje i množství pamlsků, které obsahují enzymy zpomalující usazování zubního kamene a hračky, které jsou k tomuto účelu doporučovány.


Péče o tlapky
Po každé procházce byste měli tlapky svému miláčkovi prohlédnout a zjistit, zda v nich neuvízly kamínky, trny nebo třísky, a popřipádně tyto cizí tělíska odstranit.
Přiliš dlouhe drápky mívají často malý psi, protože se dostatečně nepohybují v přírodě.Takové drápky pak překáží yorkovi při běhání. Drápky se mají stříhat každých 6 až 10 týdnů. Alespoň poprvé přčenechte stříhání drápků odborníkovi- např.veterináři. Jako laikovi by se Vám mohlo snadno stát, že při stříhání zasáhnete cévu. Cévy nejsou v černých drápkách viditelné. Krvácení může trvat velmi dlouho, proto si z lékarny obstarejte vhodný prostředek k zastavení krvácení - kamencovou tyčinku (použivá se při holení). V obchodech pro zvířata koupite na střihaní drápku speciální psí kleštičky

Čištění zadečku
U yorkšírského teriéra jo obzvláště důležité čištění zadních partii. Není žádoucí aby v dlouhé srsti zůstavaly viset zbytky výkalů. Njvhodnější je k tomu použít vlhký hadr. Klouže- li se pes zadem po zemi (sáňkuje) je to většinou známka, že má přeplněné a ucpané analní žlázky- v ojedinělých případch to může znamenat, že útroby jsou napedený červy. V každém případě vyhledejte veterináře.


 
zdroj: © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o., Jorkšírský teriér - Rachel Keyesová