Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o srst, oči a uši Vašeho miláčka

12. 3. 2007

Péče o strst
Dlouhá srst yorkšíra vyžaduje zvláštní péči.Aby srst yorkšírského teriéra nezplstnatěla, musíte ji pravidelně česat a kartáčovat.
Každodenní česání a kartáčování
Základním předpokladem je, aby váš yorkšír před vámi zůstal klidně stát. Mnohá štěňata jsou již navyklá na tuto proceduru od chovatele. Jinak musíte se psem hned od prvního dne teneto proces cvičit. Postavte ho nejprve na stoličku nebo na nízký stolek, který je opatřen neklouzavou podložkou. Vyšší stůl není vhodný, protože pes může při pokusu o útěk seskočit dolů a přitom se poranit. Když ho začnete česat a tahat potom za chlupy , čemuž se nelze vyhnout, bude dávat svou nelibost najevo kvikáním a dělat všechno možné, aby unikl. Proto ho pevně přidržte a pokračujte ve své práci. Jen tak se může pes dovědět, že po lehkém tahání bude následovat přijemná masáž, kterou pocítí .
Pro dospělého psa je nejvhodnější kartáč s přírodními štětinami. Yorka ho s ním kartáčujeme od kořínku až po konečky ve všech vrstvách. Každodenní kartáčování pomáhá odstraňovat odumřelé vlasy podněcuje činnost mazový žláz, čímž srst získává lesk a zdravý vzhled. Nevynechávejte každodenní péči neboť dalšího dne bude úprava srsti mnohem složitější. Vyvarujete se též přílišnému kartáčováni , protože způsobuje roztřepení konečků.
Při péči o strst nezapomeňte také na yorkšírovy vousy. Vousy a partie kolem čenichu je třeba po každém krmení zbavit zbytků jídla a pročesat.
Většina chovatelů doporučuje používat oleje nebo lanolin, aby se yorkýho srst krásně leskla.Oleje srst stimulují a zamezují jejímu zacuchání.


Koupání
Obrazek
Již ve štěněcím věku- tedy od čtvrtého měsíce života- můžete začít yorkšíra koupat každé dva až tři týdny.Jiná plemena se mají koupat jen zřídka. Yorkšírský teriér má však takovou strukturu srsti, která se podobá struktuře lidských vlasů, a proto je třeba odpovídajícím způsobem o jejich srst pečovat.V žádném případě nepoužívejte šampon, kterým si sami myjete vlasy.Lidská pokožka má jinou hodnotu pH.Mycí prostředky pro lidi jsou příliš silné a odstraňují ze srsti a kůže psa ochranné živočišné tuky, jež ho činí odolným vůči vodě.Jak postupovat:
Yorkovi ucpěte uši vatou.
Obrazek
Před koupáním ho důkladně rozčesejte, aby se na jeho srsti nevytvořily uzlíky, které se pak těžko odstraňují. Pes musí stát na neklouzavé podložce.Osprchujte ho nejprve vodou tak teplou,abyste v ní udrželi ruku. Jakmile je pes úplně mokrý, zlehka mu chlupů vmasírujte šampon. Nezapomeňte na břicho. Hlavu myjte až na konec.
Šampon důkladně spláchněte, protože nespláchnutý šampon dráždí pokožku.Chraňte psovi oči před stékajícím šamponem rukou a směřujte proud vody tak, aby stékal na opačnou stranu. Měli byste taky zabránit vniknutí vody do ušních kanálků. Nikdy nestříkejte yorkimu přímo do tváře. Pamatujte na velkou citlivost jeho očí an to, že uši musí zůstat suché, vyhýbejte se proto sprchování hlavy jek jen to bude možné.

Obrazek
Srst m vysušte ručníkem ne však krouživými pohyby tím by jste srst yorka jen zacuchaly. Pejska pak můžete vyfénovat a při tom ho kartáčovat ,aby byla srst hladší.


Lupy
Lupy vznikají, pokud je kůže příliš suchá. K přesušení může dojít , používáte-li nevhodné prostředky k péči o psa, nebo máte-li topení v podlaze. V tomto případě to můžete napravit speciálním šampónem, který je k dostání ve speciálních prodejnách nebo v lékárně. Pokud se nemůžete lupů bavite, může se jednat také o vlasové roztoče v srsti.

Péče o uši
Uši musí být čisté, proto chloupky které rostou v zením zvukovodu byste měli občas prsty vytrhat.Při větším znečištění můžete vnější část ucha vytřít pomocí vaty se speciálním čistícím přípravkem nebo též ušním pudrem pro psy. Nikdy do zvukovodu nešťourejte vatovou tyčinkou.

Obrazek

Abyste trochu ohraničily bujnou srst na uších, doporučujeme oholit přibližně horní třetinu.

Obrazek

Také můžete vyholit strojkem jemné chloupky z vnitřní strany ucha a zbytek chlupů vystřihat nůžkama.


Obrazek
Pokud budete dodržovat tuto úpravu uší už od štěněcího věku , nestanese pak tak snadno , že se yorkovi udělají překlápějící uši.

Péče o oči

Především po spánku se v očních koutcích nahromadí výměšky, které můžete opatrně odstranit navlhčeným měkkým papírovým kapesníkem nebo tamponkem. Denně kontrolujte zda nemá váš miláček v oku cizí tělíska. Do oka se snadno dostane zrnko prachu, nebo se v něm zachytí chlup, což vede k podráždění oka a k očním zánětům. Odstraňte proto takové tělísko kouskem látky - kapesníkem,který musí být čistý a do ok a nakapejte oční kapky, aby se oko zchladilo a zklidnilo.

 


zdroj: kníižky Yorkšírský teriér- Armin Kriechbaumer,

Jorkšírský teriér Rachel Keyesová