Jdi na obsah Jdi na menu
 


Už máte naočkovaného svého pejska?Schéma očkování

28. 5. 2007

Štěňata získávají malé množství protilátek od matky postupem přes placentu a pak především mlezivem v obdoví 24 hodin po narození. Tyto protilátky udržují vysoké hladiny v krvi štěněte přibližně do 6 týdnů věku a poté postupně klesají. Po šestém týdnu věku proto začínáme s vakcinací. První vakcinace však může být ještě likvidováná zbytky mateřských protilátek a tím zvniká tzv. imunitní okno. Proto je nutné vakcinaci opakovat za 21 dní, kdy již u štěněte zádné matřské protilátky nejsou. U štěňat se provádí vícenásobné očkování, protože imunitní systém štěněte je vyzrály až po dvnáctém týnu věku. V tomto obdoví je již mládě vakcinováno potřetí.

Základní vakcinační schéma štěňat a dospělých psů

Obrazek

6 - 9 týdnů věku- první očkování (DHPPi)

8 - 12 týdnů věku - první přeočkování (DHPPiL)

12 - 16 týdnů věku - druhé přeočkování (DHPPiL)

vždy po 1 roce - roční přeočkování (DHPPiL+R)


Choroby, proti kterým se vakcinují psi

Psinka - D

Velmi nebezpčné virové onemocnění, projevující se ve třech základních formách: slizniční, střevní a nevové. Forma plicní s projevuje výtoky z nosu, kašláním až zápalem plic-pneumonií. Střevní forma způsobuje průjmy a zvracení, nervová navazuje křeče až ochrnutí. Může mít však i kožní projevy - ztluštění a ztvrdnutí polštářků na tlapkách. Většinou se nejdříve projevuje vysokými teplotami, které po 2-3 dnech usotupí. Pes bývá malátný a zpravidla nepřijímá potravu. Téměř vždy je onemocnění provázeno zánětem horních cest dýchacích, kašlem a zánětem spojivek s hnisvým výtokem z očí. Pes může zvracet, mít průjem, někdy až rvavý. Přenáší se kontaktem s nakaženými psy nebo jejich sekrety. Zvláště vnímavá jsou štěňata, ale onemocnět mohou i s starší zvířata. Onemocnění se léčí antibiotiky.

Infekční zánět jater - H

Onemocnění postihuje zejména játra a projevuje se žloutenkou, výraznou bolestivosti břicha, průjmem, zvracením. Postiženy můžou být i oči, kdy dochází k zákalu rohovky, mohou se objevit krváceniny na sliznicích.

Parvoviróza - P

Vysoce nakažlivé onemocnění projevující se krvavým průjmem, zvracením: často končí úhynem zvířete. Nejvyšší riziko nákazy je u štěňat. Zdrojem nákazy je trus nemocného zvířete.

Parainfluenza - Pi

Je to infekce s méně závažným průběhem, kteá je však velmi nakžlivá a snadno se přenáší z jednoho psa na druhého přímým kontaktem, ale i prostřednictvím vzduchu. Zvišuje riziko zápalu plic. Onemocnění, jinak zvané psincový kašel se zpočátku projevuje suchým kašlem, dávením a horčkou. Druhotné bakteiální komplikace mohou později postihnout i plíce a způsobit jejjich zánět. Vakcinace poskytuje vynikající ochranu zvířete.

Leptospiróza - L

Jdná se o bakteiální onemocnění. Rezervoárem onemocnění jsou divoce žijicí zvířata (hlavně potkani). Pes se nakazí přímo od nemocných zvířat nebo pitím kontaminované vody. Mezi hlavní příznaky patří vysoké horečky, žloutenka, krváceniny na sliznicích a krev v trusu. některé typy leprospir jsou přenosné na člověka a jsou vysoce nakažlivé např. Weilova žloutenka.

Vzteklina - Rabies ( Lyssa) - R

ObrazekJe smrtelné onemocnění přenosné na člověka. Příznaky vztekliny jsou velmi proměnlivé. Nemoc se přenáší slinami nakžených zvířat a manipulací s uhynulými těly. Projevuje se především jako zvýšená slinivost a agresivita, ztráta plachosti, ochrnutí a nemohoucnost. U psů je od vstupu ČR do EU očkování proti vzteklině povinné od dokončeného třetího měsíce věku s povinnou každoroční ravakcinací.


Koronaviróza - C

Jde o méně závažné akutní průjmové onemocnění. Onemocnění virového původu se vyskytuje zjména u štěnět do 1 roku věku, především ve velkých chovech především v útulcích apod. Njvíce vnímavá jsou štěňata ve věku 6 - 9 týdnů. Onemocnění se přenáší trusem infikováného jedince. Na trhu jsou účinné inaktivované vakcíny. Vakcinace nepatří do základního vakcinačního schématu, po první vakcinaci následuje revakcinace za 3 - 4 týdny a dále vždy po jenom roce.

Infekční laryngotracheitida

Nemoc je obzvláště vysilující pro plemena se slavou průdušnicí a pro starší jedince. Přenáší se kontaktem s nakaženými psy či jejich sekrety. Projevuje se suchým až záchvatovitým kašlem a dávením. Intranasální vakcína podávaná fomou tekutiny aplikované na nosní sliznici účinkuje až devět měsíců. Tato vakcinace nepatří do běžného vakcinačního schématu, ale pokud Váš pejsek chodí na výstavy, cvičáky nebo pobývá v hotelích pro psy, lze očkování jen doporučit.

Tetanus

Vakcinaci doporučujeme u loveckých a pracovních plemen psů, popř. u psů, kteří se vyskytují ve společnosti koní.

Lymská borelióza ( lymeská borreliosa) - B

Vakcinace této choroby je vhodná zejména v oblastech se zvýšeným výskytem tohoto onemocnění a to zjména u psů, teří se často vyskytují v lese, nebo jejichž majitelé odmítají pravidelné preventivní ošetření proti klíšťatům.


zdroj: © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.